Silva Vuga, častna članica društva, je v letu 2010 bila med glavnimi pobudniki za nadaljnji razvoj zgodovinskega dela v zdravstveni in babiški negi v okviru Zbornice – Zveze.
Na ustanovni seji, 11. januarja 2011 je bila imenovana delovna skupina v sestavi: Irena Keršič, vodja, dr. Majda Šlajmer Japelj, Petra Kersnič, Marija Miloradovič in Silva Vuga. Odprta je bila možnost, da se v skupino vključujejo ob rednih še priključene članice, med njimi tudi regijski članici, Marjeta Kokoš in dr. Jadranka Stričević. Med številnimi nalogami je mariborsko društvo z aktivnim delom in vključevanjem regijskih članic dobilo močno lokalno zgodovinsko delovno skupino, t. i. historično skupino v sestavi: Silva Vuga, vodja, dr. Majda Šlajmer Japelj, Marjeta Kokoš, dr Jadranka Stričević. Entuziazma in predanosti novemu izzivu je bilo veliko. Brez odlašanja se je pričelo s sistematičnim delom in prva delovna naloga je bila razviti dovolj široko mrežo informiranosti in območnega lokalnega in regijskega sodelovanja. Takoj, januarja, februarja in marca so bili vzpostavljeni konkretni kontakti, najprej kot telefonične najave, nato obiski s pogovori in dogovori in za tem potrebne zahvale. V okviru tega je Silva Vuga opravila 16 obiskov na terenu (glavni direktor UKC Maribor, Katedra za zdravstveno nego FZV UM idr.). Bili so seznanjeni z delom in namenom skupine ter potrebami po iskanju arhivsko vrednih gradiv in materialov. Odziv je bil povsod pozitiven in takojšen. Skupina je pričela dobivati materiale za arhivsko hrambo in na upravni odbor društva podala pobudo za prostor, namenjen arhivskemu deponiranju na sedežu društva. Dejavnost je v tem času na sedežu društva opravila izjemno delo.
Razvila je močno regijsko sodelovanje in se aktivno vključevala v delo nacionalne delovne skupine.
13. januarja 2012 je bila v regiji pripravljena 1. zgodovinska razstava »Pogledi v zgodovino zdravstvene nege«, ki je odstirala razvojno pot zdravstvene nege od davnine do 1. svetovne vojne, slikovno podprta in opremljena s knjižnim gradivom. Razstava je bila objavljena v informativnem biltenu Utrip, v glasilih UKC Maribor, »Naša bolnišnica« ter ZD dr. Adolfa Drolca Maribor, »Naš dom zdravja«.
V letu 2012 se je historična skupina posvetila pripravam za drugo razstavo s področja zdravstvene nege v času NOB. Ta projekcija je zahtevala dve leti priprav, obsežna preverjanja, racionalizacije in aktivnosti. 2. zgodovinska razstava z naslovom »Efka in Liberata« je otvorila prednovoletno svečanost društva, 28. novembra 2014, v mariborski kadetnici. Pripovedovala je pretresljivo zgodbo in bila poklon hrabrosti na področju kirurške zdravstvene nege v Splošni bolnišnici Maribor v času osvobodilnega boja. Z njo je bila predstavljena dotlej manj poznana partizanska bolnišnica Cafa. Z razstavo pa smo pridobili pomembna gradiva za naš arhiv. Objavljena je bila v informativnem biltenu Utrip, v glasilih UKC Maribor, »Naša bolnišnica« ter ZD dr. Adolfa Drolca Maribor, »Naš dom zdravja« in v knjižnici Lenart, pri kateri so članice skupine črpale primarne vire. Dogodek je omogočil delovno srečanje nacionalne delovne skupine za zgodovino.
V letu 2015 se je delovna skupina posvetila obsežnemu urejanju arhivskega depoja ter zgodovini šolstva na področju zdravstvene nege v Mariboru. Skupina je študiozno spoznavala arhivska navodila in načrtovala njihovo implementacijo, izdelala izvleček navodil, prirejen obsegu dela. Na nacionalni ravni je bil poudarek na zbiranju izvornih dokumentov, ustanovitvenih aktov, razvoju članstva, razvoju ključnih dosežkov poklica oz. profesije. Društvena historična skupina se je po obnovitvenih delih na sedežu društva sestala 19. julija 2016 in nadaljevala z implementacijo predpisanega arhiviranja. Ob naslednjem sestanku, 28. julija 2016, so v društvenih prostorih bile nameščene razstavne vitrine, ki so jim članice skupine določile vsebino: za arhivsko knjižnico in za uniforme, delovna zaščitna oblačila.
Arhiviranje je doseglo že sortiranje in razporejanje gradiva po tehničnih enotah, etiketiranje enot, napisi so bili usklajeni s predpisanim seznamom od 1 do 8, vsebine tehničnih enot so bile vpisane oz. evidentirane v protokolu arhiva (protokolirane). Arhiviranje gradiva, ki zajema ureditev gradiva v omari »arhivski depo« s tem zaključijo, članice sklenejo, da se bodo dodajali le zgodovinsko izrecno pomembni materiali.
Društvena historična skupina pri svojem delovanju uporablja tri rokovnike: rokovnik za zapisnike – zapise, rokovnik za arhiviranje in rokovnik za knjižnico z evidenco izposoje.
Do konca leta 2016 in na prehodu v leto 2017 se je skupina posvečala vprašanju arhivske knjižnice ter k sodelovanju povabila Nevenko Balun, prof. zgod. in geog., vodjo knjižnice Fakultete za zdravstvene vede. Ob inštruiranju je profesionalno opremila rokovnik za knjižnico ter članice v letu 2017 usposobila za delo z arhivsko knjižnico
Ob regijskem obeležju mednarodnih dnevov babic in medicinskih sester, 5. maja 2017 je skupina pripravila 3. zgodovinsko razstavo: »Pogledi v zgodovino ZN: delovna obleka nekoč«. Za objavo v Utripu in v lokalnih strokovnih glasilih je skupina pripravila besedilo predavanja Silve Vuga na temo delovna obleka.
Leto 2017 skupina zaključuje s pridobitvijo zgodovinsko izjemno pomembnega eksponata za zgodovinski arhiv. To je projekt Visoke zdravstvene šole Maribor, ki zajema predlog prvega fakultetnega študijskega dodiplomskega programa zdravstvene nege v Sloveniji in predlog prvega statusnega preoblikovanja visoke šole v Fakulteto za zdravstvo v okviru Univerze iz leta 1996 – kar je 10 let pred uveljavitvijo prvega fakultetnega študija zdravstvene nege. Projekt je zavrnila komisija (zdravnikov) takratnega Sveta za visoko šolstvo. Poklonila ga je dekanica Fakultete za zdravstvene vede Univerze Maribor, izr. prof. dr. Majda Pajnkihar« (Vuga, 2017).
Podpora RSKZN pri MZ za univerzitetni študijski program ZN ter statusno preoblikovanje Visoke zdravstvene šole v Mariboru v Fakulteto za zdravstvo (Vir: arhiv društva).
»Zbornično zgodovinsko področje delovanja je doseglo stopnjo, ko sta dozorela čas in potreba za ustanovitev Instituta za zgodovino zdravstvene in babiške nege.
Menimo, da je naše delovanje dober primer, kako lahko na regijskem območju razvijamo aktivnosti na področju zgodovine zdravstvene in babiške nege kot bistveni element zborničnega zgodovinskega delovanja.
Ozaveščanje o pomenu zgodovinskih ozadij poklica je bilo za članstvo novo in neraziskano področje, zato so se le počasi odpirale lokalne, območne aktivnosti. Eno od njih, ki se je dobro razvilo in je primer regionalnega delovanja, je dejavnost mariborske društvene historične skupine. Zdravstvene in druge institucije v svojem okolju je seznanjala o vrsti, namenu in pomenu svojega delovanja, vzbudila interes do tega delovanja, pridobila vrsto predmetov, vrednih arhivske hrambe, razvila je zgodovinski arhiv v skladu z zborničnimi navodili za arhiviranje, pridobila in uredila razstavne vitrine, postavila arhivsko knjižnico, izdelala in predstavila tri zgodovinske razstave in razstave podprla s strokovnimi članki in objavami« (Vuga, 2017).
V letu 2018 se je delovna skupina sestala trikrat. Zaradi zdravstvenih razlogov je sodelovanje v skupini prekinila gospa Majda Japelj. Program dela pa je bil zelo obsežen in je zahteval angažiranje vseh. Zaradi okrnjenosti delovne skupine je k sodelovanju pristopila gospa Milena Frankič, v novembru se je skupini pridružila še mlajša kolegica, Tanja Glavič, zaposlena v UKC Maribor.
Žal je 26. 11. 2018 kot vodja delovne skupine odstopila gospa Silva Vuga. Vodenje skupine je predala gospe Marjeti Kokoš, ki je 5. 2. 2019 od nje prevzela tudi njen osebni arhiv in korespondenco delovne skupine. Novo sestavo je potrdil tudi Upravni odbor Društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Maribor.
Program dela je bil tudi v tem letu zelo obsežen. Sprejeta je bila pobuda Janeza Fišingerja, zbiratelja značk, ki so jih v preteklosti medicinske sestre prejele ob diplomi. Nastala je majhna zbirka značk iz srednje in tudi Višje šole za medicinske sestre v Ljubljani, ki je razstavljena v prostorih društva.
Za delovno skupino so bile obvezujoče smernice delovne skupine Zbornice – Zveze z dne 26. 11. 2018, zato smo v zvezi s tem sprejeli zadolžitve o raziskovanju šolanja medicinskih sester na mariborskem področju. Naloge so bile razdeljene na pet časovnih obdobij, vsaka članica raziskuje eno izmed teh. Delo je zelo zahtevno, saj je na tem področju zelo malo zapisanega (Povzeto po zapisu: Delovna skupina za ohranjanje zgodovine zdravstvene in babiške nege pri DMSBZT MARIBOR 2011 – 2017, avtorice Silve Vuga, v okviru poročila na rednem občnem zboru društva, 2017, objavi v Utripu, oktober, november 2017, dopolnjeno z zapisi članic skupine).
2. marca 2019 se je v prostorih društva sestala Delovna skupina za ohranjanje zgodovine zdravstvene in babiške nege pri Zbornici – Zvezi. Svoje obsežno delo so predstavile tudi članice delovne skupine pri regijskem Društvu medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Maribor. Skupini se je ob tej priložnosti pridružila Tanja Glavič, zaposlena na Oddelku za kardiologijo in angiologijo v UKC Maribor. Prvi del druženja je bil namenjen ogledu prostorov in predstavitvi našega dotedanjega dela, v drugem delu pa nas je predsednica Zbornice seznanila z aktivnostmi Zbornice – Zveze. Seznanila nas je tudi o planu dela za leto 2020, ki bo posvečen letu medicinskih sester in babic. Takrat bo izšla tudi knjiga o zdravstveni negi. Za presenečenje pa je poskrbela, ko je obelodanila ime kolegice za življenjsko delo Angele Boškin, ki ga bo 10. 5. 2019 na Brdu prejela Marjeta Kokoš.
Po odhodu gospe Monike Ažman je predsednica Delovne skupine za ohranjanje zgodovine zdravstvene in babiške nege pri Zbornici – Zvezi, gospa Irena Keršič nadaljevala z uradnim delom. Seznanjene smo bile z vsemi aktivnostmi, ki se izvajajo in sprejele tudi pobude za naše nadaljnje delo. Ob koncu srečanja smo jim predstavile naš projekt, ki je dolgoročen, katerega zaključek je predviden z izdajo zbornika. Srečanje je bilo zaključeno ob kavici in klepetu ter čudoviti deklamaciji kolegice Jadranke.
V letu 2019 smo se do septembra sestale še trikrat. Pregledale smo delo posameznic za zbornik in se seznanile s problemi, s katerimi se kolegice ukvarjajo pri zbiranju materiala. Za leto 2020 pa smo si zadale še eno zahtevno nalogo. Leto je namreč posvečeno 200.-obletnici rojstva Florence Nightingale.