DMSBZT MARIBOR vabi na strokovno izpopolnjevanje POKLICNA ETIKA IN ZAKONODAJA V ZDRAVSTVU: modul licenca, ki bo v četrtek, 21. marca, 2024, s pričetkom ob 08.00 uri, v prostorih društva, Ul. Heroja Jevtiča 5, Maribor (Melje).
Program strokovnega srečanja
7.30 – 8.00 Registracija udeležencev
8.00 – 8.30 Splošna načela etike v zdravstvu (Človekove pravice, Etika vrlin, Etika skrbi, Etika za prihodnost, morala kot skupek pravil, norm, predpisov), prof. dr. Danica Železnik, prof. zdr. vzg.
8.30 – 9.00 Načela in standardi Kodeksa etike v zdravstveni negi in oskrbi Slovenije, prof. dr. Danica Železnik, prof. zdr. vzg.
9.00 – 9.30 Načela in standardi Kodeksa etike za babice Slovenije, Rosemarie Franc, dipl. m. s., dipl. babica
9.30 – 10.30 Analiziranje etičnih problemov v praksi zdravstvene in babiške nege (Kakovost odnosa, ki pospešuje občutek dostojanstva pri bolniku, Dejavniki, ki vplivajo na ohranjanje človekovega dostojanstva, Kako spoštujemo avtonomijo posameznika? Kako se odzovemo na kritiko?)
prof. dr. Danica Železnik, prof. zdr. vzg., Rosemarie Franc, dipl. m. s., dipl. bab.
10.30 – 11.00 Odmor
11.00 – 12.00 Pravna ureditev zdravstvene dejavnosti, mag. Peter Požun, dipl. zn., univ. dipl. ekon.
Pravni viri za organizacijo zdravstvenega varstva- zdravstvena zakonodaja (Ustava RS, zakoni, podzakonski akti)
Ustavne pravice in temeljne svoboščine v zvezi z zdravstvenim varstvom
Družbena skrb za zdravje in njena realizacija, Nacionalni plan zdravstvenega varstva
Izvajalci zdravstvenega varstva, Pravice in dolžnosti v zvezi z opravljanjem zdravstvene dejavnosti
Nadzorstvo nad delom zdravstvenih zavodov in zdravstvenih delavcev (upravno, strokovno in finančno nadzorstvo)
Zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci (vsebina, kvalifikacije, nazivi, samostojnost dela, register, licenca, strokovno izpopolnjevanje)
Strokovna združenja – zbornice in njihove naloge, pristojnosti, javna pooblastila, članstvo, organi, akti in financiranje
12.00 – 13.00 Pravna ureditev pacientovih pravic in etične dileme iz prakse, Prof. dr. Suzana Kraljič, Pravna fakulteta Univerze v Maribor
13.00 – 13.15 Odmor
13.15 – 13.45 Delovnopravno področje, Ksenija Trčko, univ. dipl. prav.
Temeljne pravice in obveznosti zdravstvenih delavcev in sodelavcev iz delovnega razmerja – sklenitev delovnega razmerja, pripravništvo in poskusno delo, delovno razmerje za določen/ nedoločen čas, začasno ali občasno delo, delo preko polnega delovnega časa, dežurstvo, pripravljenost, posebni delovni pogoji – skrajšani delovni čas
Pravica do plače in nadomestil plače, dopusti
Odgovornost za kršitev delovnih obveznosti- disciplinska in materialna odgovornost, suspenz, prenehanje delovnega razmerja
Varstvo pravic za primer brezposelnosti, odškodninska odgovornost
Kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti in poklicna kolektivna pogodba
13.45 – 14.15 Kazenska in odškodninska (materialna) odgovornost, Ksenija Trčko, univ. dipl. prav.
14.15 – 15.15 Delovanje zdravstvenih delavcev v zvezi z obravnavo nasilja v družini (Zakon o preprečevanju nasilja v družini, Pravilnik o pravilih in postopkih pri obravnavanju nasilja v družini pri izvajanju zdravstvene dejavnosti), Preprečevanje in obravnava nasilja na delovnem mestu pri izvajalcih zdravstvene dejavnosti (protokoli obravnave nasilnih in drugih dejanj), mag. Andreja Krajnc, univ. dipl. org.
15.15 Zaključek in vrednotenje seminarja
Splošne informacije
Program strokovnega srečanja je namenjen zaposlenim v zdravstveni in babiški negi ter oskrbi in je usklajen z obveznimi vsebinami (19. člen Pravilnika o registru in licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstvene in babiške nege, Ul RS št. 3/ 2016, z dne 18. 1. 2016, Pravilnik o spremembah Pravilnika o registru in licencah izvajalcev v dejavnosti zdravstvene ali babiške nege, Ul RS, št. 62/2016, z dne 30. 9. 2016, 2. člen Pravilnika o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o strokovnem izpopolnjevanju zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev (Ul RS, št. 42/17, z dne 4. 8. 2017), ki jih mora vsebovati strokovno izpopolnjevanje za izpolnjen pogoj obveznih vsebin s področja »POKLICNA ETIKA IN ZAKONODAJA S PODROČJA ZDRAVSTVA«.
Za člane DMSBZT Maribor je izobraževanje brezplačno. Kotizacija za člane Zbornice – Zveze (drugih regijskih društev) znaša 60 EUR, ter 120 EUR za nečlane Zbornice – Zveze, v ceno je vključen DDV. V ceno je vključena organizacija strokovnega srečanja, gradivo za udeležence, potrdilo o udeležbi, pogostitve v odmorih. Kotizacija se poravna po izstavljenem računu.
Strokovno izobraževanje je v postopku vpisa v register strokovnih izpopolnjevanj Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije.
Podpredsednica društva Predsednica društva
mag. Barbara Donik, l. r. Ksenija Pirš, mag. zdr. ved